Velkommen til både Maria og Ulla – som henholdsvis ny Consultant og ny Project Manager – hos Vektus.
Mød Marie og Ulla
Den 15. maj havde vi fornøjelsen af at byde velkommen til Maria Svoldgaard Stilling Olsen, som er startet som ny Consultant hos os. Maria har erfaring som konsulent inden for regnskab og økonomi. Senest har hun arbejdet med konsolidering og de værktøjer, der hører til den opgave.
Nu kaster hun sig ud i noget nyt: vores Reskill Program for Business Central Talent – et samarbejde med Microsoft, der har til formål at tiltrække nye profiler til ERP-branchen. Forløbet giver de nye profiler mulighed for at lære både produktet og branchen at kende fra bunden og udvikle sig fagligt og professionelt.
Vi har stor succes med de kandidater, vi har igennem Reskill programmet. Vi ved derfor af erfaring, at Reskill programmet kommer til at styrke Maria til en endnu stærkere rolle som Business Central-konsulent.
Samtidig startede Ulla Poder Sørensen den 20. maj 2025 som Project Manager hos os. Ulla kommer med en baggrund som både projektleder og Key Account Manager og har stor erfaring med at levere og koordinere løsninger til kunder gennem tæt samarbejde i tværfaglige teams.
Hun trækker på mange års erfaring fra produktionsvirksomheder og komplekse salgsprojekter og har særlige kompetencer inden for koordinering mellem salg, supply chain og produktion.
Ulla kommer senest fra en projektlederstilling i ERP-branchen.
Hos Vektus bliver Ulla en del af vores allerede stærke team af projektledere, med base på kontoret i Aarhus.