Få bedre overblik over økonomi, budgetter og midler med en erfaren partner indenfor løsninger til fonde

Fonde og finansielle virksomheder har ofte særlige krav til økonomistyring, dokumentation, godkendelse og rapportering. Når midler, projekter, omkostninger og finansielle processer skal styres korrekt, er det vigtigt med en Business Central-løsning, der giver overblik, kontrol og sporbarhed.

Vektus hjælper jer med at skabe sammenhæng mellem økonomi, projekter, budgetter, betalinger, fagsystemer og rapportering i Business Central. Vi arbejder med standardnære løsninger og forhandleruafhængige apps, så løsningen kan udvikle sig over tid uden unødvendig kompleksitet eller leverandørbinding.

Jakob Wrang

COO

Tlf.: +45 51 72 78 75

Mail: jaw@vektus.dk

Business Central til jer med høje krav til økonomi

Vektus er specialiseret i Business Central og hjælper organisationer, hvor økonomien skal kunne dokumenteres præcist. Det gælder fonde, finansielle virksomheder og organisationer, der arbejder med bevillinger, eksterne midler, medlemsbidrag, projektøkonomi, viderefakturering, omkostningsfordeling eller komplekse rapporteringskrav.

Med Business Central får I et samlet grundlag for at styre finans, budgetter, dimensioner, projekter, betalinger og rapportering. Det gør det nemmere at følge pengestrømme, dokumentere anvendelsen af midler og sikre, at økonomien bliver registreret korrekt på tværs af jeres organisation.

Økonomi, midler og rapportering i ét samlet overblik

Vektus’ styrke ligger i at skabe sammenhæng mellem økonomi, projekter, midler og rapportering i Business Central. Når data hænger sammen på tværs af jeres organisation, bliver det lettere at styre økonomien, dokumentere beslutninger og følge op på både budgetter, projekter og resultater.

Det giver blandt andet:

  • bedre overblik over økonomi, budgetter og midler
  • mere præcis styring af projekter, formål og bevillinger
  • stærkere dokumentation af pengestrømme og omkostninger
  • bedre grundlag for intern kontrol, revision og compliance
  • færre manuelle processer og mindre risiko for fejl
  • mere sikker rapportering til ledelse, bestyrelse og interessenter
  • bedre sammenhæng mellem økonomi, fagsystemer og rapportering

Dokumentation, godkendelse og funktionsadskillelse

For fonde og finansielle virksomheder er det afgørende, at der er styr på roller, ansvar og godkendelsesflow. Business Central kan understøtte klare arbejdsgange, hvor registrering, godkendelse og betaling adskilles, så organisationen får bedre kontrol med de økonomiske processer.

Vektus hjælper med jer med opsætning af brugerrettigheder, godkendelsesflow, sporbarhed og kontrolpunkter i Business Central. Det giver et stærkere grundlag for intern kontrol, revision, compliance og dokumentation over for bestyrelse, revisorer, myndigheder og andre interessenter.

Sammenhæng mellem projekter, midler og fagsystemer

Mange fonde og finansielle virksomheder arbejder med økonomi, der skal fordeles på projekter, formål, afdelinger, puljer eller bevillinger. Derfor er det vigtigt, at data registreres korrekt fra starten og kan bruges aktivt i både drift, opfølgning og rapportering.

Vektus hjælper jer med at strukturere Business Central, så indtægter, omkostninger, viderefakturering, periodisering og rapportering hænger sammen. Vi hjælper jer også med integration mellem Business Central og jeres fagsystemer til blandt andet investeringer, bevillinger, medlemsadministration, CRM, portaler eller dokumenthåndtering.

Når data flyder korrekt mellem jeres systemer, bliver der mindre manuel håndtering, færre fejl og et bedre datagrundlag for økonomi, rapportering og ledelsesinformation.

Forhandleruafhængige apps – fleksibilitet uden leverandørbinding

Når standardfunktionaliteten i Business Central skal udvides, arbejder Vektus med forhandleruafhængige apps, der understøtter specifikke forretningsbehov. Det giver jer en løsning, der er fuldt integreret med Business Central, men samtidig mere fleksibel end tunge specialtilpasninger.

Business Central og forhandleruafhængige apps kan sammen understøtte blandt andet:

Betalinger og bankintegration

Fakturagodkendelse og godkendelsesflow

Dokumenthåndtering og bilagsprocesser

Bankafstemning og økonomisk kontrol

Rapportering og ledelsesinformation

Automatisering af manuelle processer

Det gør løsningen nemmere at opdatere over tid og reducerer risikoen for teknisk gæld og afhængighed af én bestemt leverandør.

Du har rigtig mange muligheder for økonomi- og projektstyring i en fond/finansiel virksomhed – med standard Dynamics 365 Business Central

Til fonde og finansielle virksomheder med komplekse krav

Vektus er særligt stærk hos fonde og finansielle virksomheder, hvor der er behov for høj datakvalitet, stabil drift, dokumenterbare processer og stærk sammenhæng mellem økonomi, fagsystemer og rapportering.

Det gælder blandt andet organisationer med:

  • komplekse økonomiske flows
  • mange godkendelser og høje krav til kontrol
  • behov for funktionsadskillelse og tydelige roller
  • præcis omkostningsfordeling og viderefakturering
  • krav om dokumentation over for bestyrelse, revision eller myndigheder
  • behov for integration mellem Business Central og fagsystemer
  • fokus på standardnære og fremtidssikrede løsninger

Med Vektus får I en Business Central-partner, der forstår både økonomistyring, dokumentation og de særlige krav, der gælder for fonde og finansielle virksomheder. Vi hjælper jer med at skabe en løsning, der giver overblik, kontrol og fleksibilitet – uden at binde organisationen til unødvendig kompleksitet.

Skal I have bedre styr på økonomi og dokumentation i Business Central?

Hos Vektus hjælper vi jer med at skabe bedre sammenhæng mellem økonomi, projekter, midler, godkendelsesflow, fagsystemer og rapportering i Business Central. Vi tager udgangspunkt i jeres organisation, jeres arbejdsgange og jeres behov for kontrol, sporbarhed og fleksibilitet.

Uanset om I arbejder med bevillinger, projektøkonomi, betalinger, omkostningsfordeling, viderefakturering, funktionsadskillelse, rapportering eller integration til fagsystemer, hjælper vi med at skabe en standardnær og fremtidssikret Business Central-løsning.

Kontakt Vektus for en uforpligtende dialog om, hvordan Business Central kan understøtte jeres økonomistyring, dokumentation og finansielle processer bedre.

Ofte stillede spørgsmål om Business Central i fonde og finansielle virksomheder

Når fonde og finansielle virksomheder arbejder med Business Central, opstår der ofte en række spørgsmål: Hvordan sikrer vi korrekt dokumentation? Hvordan håndterer vi funktionsadskillelse og afregningsgrundlag? Og kan systemet understøtte de strenge krav, vi er underlagt?

Her har vi samlet svar på nogle af de spørgsmål, vi oftest møder i dialogen med kunder hos Vektus.

Vi hjælper jer med at strukturere registreringer, dimensioner, projekter, bilag og godkendelsesflow, så økonomiske hændelser kan følges og forklares. Det giver et bedre grundlag for dokumentation til blandt andet ledelse, bestyrelse, revision og myndigheder og reducerer afhængigheden af manuelle oversigter. 

Vi hjælper med at opsætte roller, brugerrettigheder, godkendelsesflow og kontrolpunkter, så registrering, godkendelse og betaling kan holdes adskilt. Løsningen tilpasses jeres organisation og giver større gennemsigtighed i, hvem der har udført og godkendt de enkelte trin. 

Vi hjælper med at opbygge en hensigtsmæssig struktur for dimensioner, projekter og økonomiske kategorier, så indtægter og omkostninger registreres korrekt fra starten. Det gør opfølgning, viderefakturering og rapportering mere præcis og giver et tydeligere billede af, hvordan midlerne er anvendt. 

Ja. Vi hjælper med integration til eksempelvis systemer for investeringer, bevillinger, medlemsadministration, CRM, portaler og dokumenthåndtering. Vi tager udgangspunkt i, hvilke data der skal udveksles, og sikrer, at de registreres korrekt i Business Central, så den manuelle håndtering og risikoen for fejl reduceres. 

Vi hjælper med at samle betalinger, bankintegration, fakturagodkendelse, bankafstemning og økonomisk kontrol i tydelige arbejdsgange. Med den rette standardopsætning og relevante uafhængige apps kan flere manuelle trin reduceres, samtidig med at kontrol og sporbarhed bevares. 

Vi hjælper med at strukturere data og rapportering, så budgetter, projekter, midler, omkostninger og pengestrømme kan følges på et ensartet grundlag. Ved særlige dokumentationskrav, eksempelvis i forbindelse med EU-midler, hjælper vi også med at etablere de nødvendige registrerings– og godkendelsesprocesser.

Vil du høre mere?

Hvis du ønsker yderligere information eller har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte os.

Du er velkommen til at kontakte os via mail, telefon eller ved at udfylde kontaktformularen her på siden.

Ring eller skriv til os

Skriv til os her

Vi er eksperter og specialister indenfor Business Central. Vi sidder klar til at hjælpe dig. Så kontakt os på mail eller telefon – eller besøg en af vores 4 kontorer.

Udfyld formularen, så kontakter vi dig om det videre forløb.

    Dit navn

    Din e-mail

    Dit telefonnr.

    Din besked

    * Vi behandler dine data med respekt, og giver dem ikke videre. Du kan til hver en tid kræve dem slettet. Se vores privatlivs – og cookiepolitik. Du finder linket nederst i footeren på hjemmesiden.